Składniki:
Pasta orientalna curry Sorella
Czarne oliwki
Owoc granatu
Falafele:
350g suchej ciecierzycy (należy ją zalać dużą ilością zimniej wody i zostawić na noc do namoczenia)
2 łyżeczki soli
2 małe cebule
4 ząbki czosnku
1 płaska łyżeczka sody
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżeczka kminu rzymskiego
½ łyżeczki wędzonej papryki
½ płaskiej łyżeczki cynamonu
½ płaskiej łyżeczki mielonej kolendry
½ łyżeczki pieprzu
Baba Ghanoush:
4 bakłażany
1 łyżka pasty tahini
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka kminu rzymskiego
Sok z ½ cytryny
Sól, pieprz
1 łyżka posiekanej kolendry
Przygotowanie:
Namoczoną ciecierzycę odcedzamy i mielimy w robocie kuchennym wraz z solą, cebulą ,czosnkiem i sodą. Miksujemy do momentu uzyskania jednolitej, klejącej się masy. Następnie, dodajemy natkę pietruszki oraz przyprawy i mieszamy jeszcze chwilę do dokładnego rozprowadzenia przypraw.
Z tak przygotowanej masy formujemy nie duże kuleczki o jednakowej wielkości.
Kulki smażymy w głębokim oleju rozgrzanym do około 160-170 stopni Celsjusza. Warto kontrolować temperaturę termometrem kuchennym aby falafele były odpowiednio wysmażone.
Bakłażany nakłuwamy widelcem i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 200 stopniach około 25 minut – w zależności od ich wielkości. Odpowiednio upieczone bakłażany powinny być bardzo miękkie. Po upieczeniu wyjmujemy je z pieca aby ostygły. Następnie kroimy je na pół i za pomocą łyżki wyjmujemy miąższ ze środka. Siekamy go wraz z czosnkiem do uzyskania drobno krojonej salsy. Dodajemy pastę tahini, przyprawy, sok z cytryny i posiekaną kolendrę. Mieszamy całość i doprawiamy solą do smaku.
Na talerz wykładamy powstałą pastę. Na wierzchu układamy falafele wraz z orientalną pasta curry Sorella. Całość posypujemy posiekaną kolendrą, oliwkami oraz pestkami granata.